کلی

پرداخت بیش از 74 میلیارد ریال تسهیلات یارانه ای برای طرح های تولیدی ماهیان خاویاری استان گیلان

19


با هدف اشتغالزایی توسط پرفس صورت پذیرفت:

رییس پرفس در حاشیه سفر خود به استان گیلان برای اهدای اسناد زمین های مسکونی به مردم رودسر از سه طرح اشتغالزایی و تولیدی ماهیان خاویاری در شهرستان های سنگر و رودسر بازدید کرده و در مراسم افتتاحیه طرح 30تنی تولید ماهیان خاویاری جانباز کار آفرین
دکتر رضوانی در شهرستان سنگر جضور بهم رسانید

به

 بررسی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی پرفس، مهندس محمد سعیدی کیا رییس پرفس در حاشیه سفر خود به استان گیلان برای اهدای اسناد زمین های مسکونی به مردم رودسر  از سه طرح اشتغالزایی و تولیدی ماهیان خاویاری در شهرستان های سنگر و رودسر بازدید کرده و در مراسم  افتتاحیه  طرح 30تنی  تولید ماهیان خاویاری  جانباز کار آفرین دکتر رضوانی در شهرستان سنگر به همراه مدیر عامل هلدینگ کشاورزی و دامپرروی پرفس و تنی چند از مدیران منطقه ای پرفس  حضور به همرسانید.

بنابراین بررسی  طرح پرفس برای حمایت از تولید ماهیان خاویاری در استان گیلان با استقبال قابل قبولی مواجه شده است. تاکنون تعداد 25 متقاضی از سوی بانک سینا در استان گیلان برای دریافت وام معرفی شده اند و تاکنون 7 متقاضی در مرحله اتمام طرح می باشند و 8 متقاضی دیگر در حال تهیه وثایق بانکی مورد نیاز برای دریافت وام هستند.

مبلغ 172052 میلیون ریال تسهیلات در این خصوص در نظر گرفته شده است که تاکنون 74700 میلیون ریال وام از محل این تسهیلات توسط متقاضیان  واجد شرایط و کار آفرینان جذب شده است. دریافت کنندگان تسهیلات در شهرهای آستارا، سنگر، طالش و رودسر در حال اجرای طرح های خود برای تولید ماهیان خاویاری هستند. طرح های در حال اجرا دارای پیشرفت فیزیکی 75 تا 100  درصدی هستند.

تولید ماهیان خاویاری از جمله طرح های پربازده و اشتغال زای صنعت شیلات محسوب می شود و از آنجایی که گوشت ماهیان خاویاری کیلویی بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و خود خاویار آن بین ۶ تا ۷ میلیون تومان ارزش دارد بازگشت سرمایه خوبی را برای سرمایه‌گذاران در این بخش مهم و ارز آور صنعت شیلات  به همراه دارد.

پیش از این نیز حسین عبدالحی معاون سازمان شیلات نیز با اشاره به اهمیت حفظ و بازسازی ذخایر ژنتیکی ماهیان خاویاری از این طرح پرفس استقبال کرده و گفته بود: بچه ماهی مورد نیاز واحدهای پرورش ماهیان خاویاری از طریق سازمان شیلات ایران و تسهیلات مورد نظر از طریق پرفس در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

گفتنی است با توجه به آسیب جدی به حیات ماهیان خاویاری در دریای خزر قرار شد از سال 2014 به بعد به مدت پنج سال صید تجاری ماهیان خاویاری دریای خزر همچنان ممنوع باشد با این وجود باید تولید بخش آبزیان در سال پایانی برنامه ششم 10 هزار تن گوشت و 10 تن خاویار باشد و این مهم تنها از طریق حمایت از طرح های تولید ماهیان خاویاری مقدور است. تولید ماهیان خاویاری هم اکنون در کشور حدود سه تن خاویار و 2 هزار و 500 تن گوشت ماهی خاویاری است.

 

در باره نویسنده / 

perfspot

دسته‌ها