در چند سال اخیر، سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف مالی به ویژه بازار بزرگ ارزهای دیجیتال از مهم‌ترین موضوعات روز است. اما نوسان زیاد قیمت در این بازارها، باعث ریسک بالا و تردید بسیاری از افراد برای شرکت در این بازارها شده است. باید بدانید آشنایی با الگوها و اصول تغییرات و نوسان‌های قیمت می‌تواند سکوی پرشی برای شما باشد. معامله اسپات تریدینگ یکی از روش‌هایی است که شما می‌توانید با تسلط بر آن فرصت‌های بسیاری برای کسب درآمد در بازارهای ارز دیجیتال به دست آورید. در این مطلب سعی داریم شما را با معاملات اسپات آشنا کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که تفاوت‌ اسپات با معاملات اسکالپینگ چیست.

در ادامه با ما همراه باشید.

فهرست مطالب معامله اسپات چیست؟ معامله اسپات معامله اسپات (Spot Trading) به خرید یا فروش مستقیم یک دارایی گفته می‌شود. در این معاملات هزینه به صورت آنی پرداخت می‌شود و تحویل کالا به خریدار هم به صورت فوری است. معاملات اسپات نه تنها در بازار ارز دیجیتال، بلکه در سایر بازارهای مالی مانند بورس، فارکس، طلا نیز وجود دارد. بازار های مالی کدامند و رابطه آن‌ها با بازار اسپات چیست؟ قبل از اینکه به سراغ اسپات برویم بهتر است تفاوت بازارهای سنتی را با بازارهای مالی برای شما تعریف کنیم. واقعیت این است که در بازارهای سنتی هر شخص کالا یا خدماتی را برای معامله ارائه می‌دهد ولی در بازارهای مالی به جای جنس و کالا، افراد ارزش‌های مبادله‌ای و یا سهمی از ارزش مبادله‌ای یک کالا و به عبارت دیگر خودِ دارایی‌های مالی را دادوستد می‌کنند.

بازار اسپات زمینه‌ای است که کاربران ابزارهای مالی را برای تحویل فوری به صورت وجه نقد در آن معامله می‌کنند. برای انجام معاملات در این بازار، پرداخت قبل از دریافت دارایی انجام می‌شود. همین وجه باعث شده تا به این بازارها، بازارهای یک طرفه نیز بگویند. در این بازارهای یک طرفه افراد تنها می‌توانند با توجه به پتانسیل رشد بازار معامله کنند و نسبت به افزایش قیمت و صعود بازار کسب سود نمایند. این بدین معنا است که مقدار مشخصی از یک دارایی را در قیمت معین خریداری می‌کنند. سپس اگر قیمت آن دارایی رشد کرد مسلماً سودی نیز به دست خواهد آمد. متقابلاً اگر قیمت افت کرد نیز به نسبت حجمی که از آن دارایی خریداری کرده‌اند، ضرر خواهند داد.

به همین خاطر با وجود نوسات زیاد قیمت رمزارها، ریسک مالی در بازار ارز دیجیتال در بازار معامله اسپات بسیار کمتر است. نوشته های مشابه بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید بهترین ارزهای دیجیتال برای خرید (شهریور ۱۴۰۲) ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ محاسبه پیپ ابزار آنلاین محاسبه پیپ؛ منظور از PIP در فارکس چیست؟ ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ قیمت اسپات چیست؟ قیمت اسپات قیمت اسپات قیمت فعلی برای خرید، پرداخت و تحویل فوری یک کالای خاص است. با پر شدن سفارش خریداران و فروشندگان، قیمت لحظه‌ای مدام تغییر می‌کند و مرتب به‌روزرسانی می‌شود. در واقع قیمت اسپات یا قیمت نقطه‌ای در لحظه، براساس میزان عرضه و تقاضای بوجود آمده در بازار به دست می‌آید. این قیمت می‌تواند بالاتر و یا کمتر از ارزش ذاتی یک ارز باشد. بنابراین نرخ مبادله‌ای که معامله اسپات بر اساس آن انجام می‌شود برابر با همان نرخ لحظه‌ای خواهد بود. قیمت‌ها در بازارهای مشتقه مانند معاملات آتی نیز به طور اجتناب ناپذیری بر پایه همین ارزش‌ها تعیین خواهد شد، زیرا تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان کالا ابتدا در بازار معاملات نقدی شرکت می‌کنند. با تماشای این ویدیو از لینک زیر، بیشتر با روند کار معاملات اسپات آشنا شوید:

معامله اسپات با کدام واسطه انجام می‌شود؟ واسطه در اسپات در بازارهای معامله اسپات ترید ارز دیجیتال بسیار ساده و راحت انجام می‌شود و ارز یا کالای مورد مبادله در همان لحظه انتقال پیدا می‌کند. اما تنها تفاوت بازار اسپات با بازارهای سنتی رایج این است که در معاملات نقدی بازارهای اسپات به جای کالا، ارزها با هم مبادله می‌شوند. در حقیقت اشخاصی که مقداری از یک ارز دیجیتال را به صورت دارایی در اختیار دارند و به هر دلیل قصد فروش آن را دارند، براساس شناخت خود از دارایی‌شان، سعی می‌کنند تا آن را به بیشترین قیمت ممکن بفروشند. از سمت دیگر افرادی که متقاضی آن ارز هستند، ترجیح می‌دهند آن دارایی را به ارزان‌ترین قیمت ممکن خریداری کنند. برای آسان کردن معاملات، افراد ثالثی به عنوان واسطه یا همان صرافی‌ها در بستر بازارها هستند.

بدین ترتیب خریداران ارزهای دیجیتال با توجه به میزان مورد نیاز خود، سفارشاتی را بر اساس حداکثر قیمتی که حاضرند بپردازند، در صرافی قرار می‌دهند. در سمت دیگر نیز فروشندگان، حجم مشخصی از آن ارزی که در اختیار دارند با قیمتی که مشخص می‌کنند، برای فروش عرضه می‌کنند. اردر بوک چیست؟ به لیست سفارشاتِ بازِ خرید و یا فروش که برای هر دارایی یا ارز توسط معامله‌گران در بازار ثبت شده order book گفته می‌شود. و نشان دهنده عرضه و تقاضای آن دارایی است. سفارش باز در اوردر بوک باقی خواهد ماند تا زمانی که شخص دیگری آن را قبول کند و یا شخصی که سفارش را ثبت کرده آن را لغو کند. اطلاعات قیمت و حجم معاملات در دو سمت دفتر سفارش که به آن قسمت خرید (‌Buy-Side) و قسمت فروش (Sell-Side) می‌گویند، نشان داده شده است. مفهوم bid و ask اولین سفارش فروشی که در لیست سفارشات قرار دارد، بالاترین قیمتی است که یک فرد خریدار حاضر است بابت خرید یک دارایی بپردازد. قسمت خرید شامل تمام سفارشات خرید باز است که قیمتی کمتر از قیمت معامله شده قبلی دارند.

به این قیمت پیشنهادی خرید از جانب خریدار، Bid می‌گویند. قیمت پیشنهادی خرید بیانگر تقاضای بازار است و معمولا به رنگ قرمز در صرافی مشخص می‌شود. اولین سفارش خرید در Order book پایین‌ترین قیمتی را دارد که یک فروشنده دارایی خود را برای فروش گذاشته است. قسمت فروش شامل تمام سفارشات فروش باز با قیمت بالاتر از قیمت معامله شده قبلی است. به این قیمت، قیمت پیشنهادی فروش یا ask می‌گویند که معمولا به صورت لیست سبز رنگ به نمایش درمی‌آید. هرگاه قیمت ثبت شده در هر دو لیست با یکدیگر مطابقت پیدا کند، در واقع بین فروشنده و خریدار توافق حاصل شده و معامله اسپات صورت خواهد گرفت. پس از انجام یک Spot Trading به محض تایید تراکنش٬ دارایی از موجودی فروشنده کسر و به دارایی‌های خریدار افزوده خواهد شد.