تحلیلگر سیاسی: غرب در جنگ غزه استانداردهای دوگانه خود را نشان داد

«الایجا مگنیر» روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی گفت که غرب در جنگ غزه استانداردهای دوگانه و دورویی خود را نشان داد.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مگنیر در تحلیل وضعیت جاری در نوار غزه که اکنون مردم آن با قطع آب، برق، و کمبود شدید مواد غذایی و اقلام پزشکی رو به رو هستند و دستورکار نسل‌کشی علیه آنها از سوی صهیونیست ها دنبال می شود، گفت: «با تشدید دور جدید حملات صهیونیست ها علیه بخش های جنوبی نوار غزه، اکنون عملا هیچ نقطه امنی در این منطقه برای مردم فلسطین وجود ندارد و اسرائیلی ها هر نقطه ای از نوار غزه را زیرِ آتش خود گرفته اند و البته که هیچ تمایزی را نیز میان نظامیان و غیرنظامیان فلسطینی قائل نمی شوند».

این تحلیلگر مستقر در بروکسل در گفتگو با پرس تی‌وی عنوان کرد: «جدای از قتل عام مردم غزه، به طور خاص در مدت اخیر شاهد آن بوده‌ایم که بیش از 100 پرسنل سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به آن در نوار غزه نیز در نتیجه بمباران ها و حملات اسرائیل به نوار غزه جان خود را از دست دادند و بدتر از همه اینکه جامعه بین المللی نیز در این رابطه موضع گیری روشنی را انجام نداده است. جالب است که در این شرایط وخیم، اروپایی ها و آمریکا، از اسرائیل درخواست می‌کنند که مراقب جان غیرنظامیان باشد! رژیمی که تاکنون موجب کشته شده هزاران زن و کودک شده است. به نظر من غرب اکنون در معادله جنگ غزه به روشن ترین وضع ممکن، استانداردهای دوگانه و دورویی خود را به نمایش گذاشته است».

وی افزود: «به طور خاص در آمریکا به نظر می‌رسد که در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 آمریکا سبب شده تا دولت بایدن رویه های منافقانه ای را در رابطه با معادله جنگ غزه در پیش گیرد. تردیدی نیست که دولت بایدن به شدت از حمایت از رژیمی نظیر اسرائیل که تمام اصول مندرج در حقوق بین الملل را نقض می کند، هراس دارد و از تبعات مخرب آن می ترسد. البته که دولت بایدن بنیان منطقی و استدلالی را نیز در اعلام حمایت های صریح و بی حد و مرز خود از اسرائیل مشاهده نمی کند و به خوبی می داند که این موضوع برای آن به ویژه در عرصه سیاست داخلی آمریکا و از منظر افکار عمومی این کشور، هزینه‌زا خواهد بود.

سوریه: آمریکا در کنار اسرائیل در حال جنگ در غزه استنگاهی به «نوسان»؛ برنامه‌ای کوتاه برای غزه

مگنیر ادامه داد: صهیونیست ها مدت‌هاست به جنابت علیه بشریت در معادله فلسطین دست می زنند با این حال، قدرت های غربی در این رابطه بارها و بارها سکوت کرده و می کنند. البته که یکی از دلایل اصلی و عمده این موضوع، قدرت قابل توجهی است که لابی های صهیونیستی در چارچوب مسائل مطرح در سیاست داخلی آمریکا دارند.»

الایجا مگنیر در ادامه خاطر نشان کرد: «تحولات جنگ غزه در نوع خود شکاف میان دیدگاه های افکار عمومی و دولت ها، نه فقط در آمریکا بلکه در کشورهای اروپایی را نیز به نمایش گذاشته است. اکنون آگاهی مردم در اقصی نقاط جهان به ویژه در کشورهای غربی در مورد منازعات اسرائیل و فلسطینی ها افزایش یافته و آن ها به خوبی می‌دانند که طرفِ مظلوم و ستمدیده این معادله، مردم فلسطین هستند که سال هاست رژیم آپارتایدی اسرائیل را تحمل می کنند. اساسا به همین دلیل هم است که می بینیم اسرائیلی ها به خوبی فهمیده اند که در جنگ افکار عمومی شکست خورده اند و حرفی برای گفتن ندارند».

او به پرس تی وی گفت: «حال در این میان، چه آمریکا و چه دولت های اروپایی، بیهوده تلاش می کنند تا روایت های مرتبط با جنگ غزه را تحریف کنند تا بلکه میزان حمایت های بین المللی از اسرائیل افزایش یابد. معادله ای که محقق نخواهد شد. البته که به طور خاص غربی ها در مورد جنگ اوکراین نیز رویکردهای منافقانه ای را از خود نشان داده و می دهند. آن ها در ظاهر، سیاست هایشان را زیبا جلوه می دهند اما در عمل، هرکاری که انجام می دهند مخالف با اصول و قوانین بین المللی است. اکنون می بینیم که بزرگترین موفقیت اسرائیل در جریان جنگ غزه، چیزی جز کشتار هزاران کودک بیگناه نبوده است. آن ها به مراکز درمانی و بیمارستان ها، مدارس و خانه های مردم غزه حمله می کنند».

وی در پایان تصریح کرد: «در این چارچوب، نکته جالب اینکه مقاومت فلسطین همچنان به نبرد با اسرائیلی ها ادامه می‌دهد و پیام قدرت خود را به آن می رساند. مقاومت فلسطین بارها اسرائیل را به تقابل رو در رو و دوری از کشتار مردم بیگناه و غیرنظامی دعوت کرده با این حال، رژیم اسرائیل به نحو بزدلانه ای خانه ها و پناهگاه های مردم غیرنظامی را بمباران می کند و کشتارهای ناجوانمردانه ای را علیه آن ها انجام می دهد. مسائلی که همه و همه نمودهای عینی از ارتکاب به جنایت علیه بشریت از سوی صهیونیست ها هستند.»

انتهای پیام/

مقاله اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *